domoholik.pl » Brodzik akrylowy czy konglomeratowy?

Brodzik akrylowy czy konglomeratowy?

brodzik prysznicowy

Podczas remontu łazienki do podjęcia jest wiele decyzji. Jedną z nich jest wybór kabiny prysznicowej oraz odpowiedniego brodzika. Aby brodzik prysznicowy był zgodny z oczekiwaniami i służył lata należy wybrać ten odpowiedni. Tekst opisuje różnicę między brodzikiem akrylowym a konglomeratowym oraz ich wady i zalety.

Biorąc pod uwagę materiał wykonania, brodziki prysznicowe dzielą się na akrylowe oraz brodziki konglomeratowe. To dwa najpopularniejsze obecnie rodzaje brodzików prysznicowych. 

Brodziki akrylowe

Brodzik prysznicowy akrylowy to najpopularniejszy rodzaj brodzika. Akryl to syntetyczny materiał, na który składają się przede wszystkim polimery. Takie tworzywo jest stosunkowo trwałe, lekkie i tanie w procesie wytwarzania. Produkuje się z niego również umywalki

Brodzik prysznicowy akrylowy nie jest drogi – najtańsze modele kosztują około 200 zł. Niska waga brodzika akrylowego przekłada się na łatwość w jego montażu. Wybór brodzika akrylowego to klasyczne i tanie rozwiązanie.

Do zalet brodzika akrylowego zalicza się także łatwość jego czyszczenia. Gładka powierzchnia akrylu powoduje, że brud i kamień nie osadza się łatwo na brodziku. Ponadto akryl posiada właściwości antyseptyczne.

Jeśli chodzi o wady brodzików akrylowych – mogą one żółknąć z biegiem czasu. Dotyczy to przede wszystkim tanich brodzików. Także pęknięcia na powierzchni akrylowego brodzika są częstym mankamentem produktów z niższej półki cenowej. Najlepiej wybrać nieco droższe. Niektóre posiadają  wbudowany stelaż stalowy, co dodaje brodzikom stabilności i dodatkową wytrzymałość.

Brodziki konglomeratowe

Coraz bardziej popularne stają się brodziki prysznicowe konglomeratowe. Sztuczny marmur (bo tak potocznie nazywany jest konglomerat) to mieszanka żywic poliestrowych ze sproszkowaną skałą marmurową. Ceny brodzików konglomeratowych są nieco wyższe niż ceny akrylowych brodzików prysznicowych. Wahają się od kilkuset złotych wzwyż.

Wybór brodzika konglomeratowego to nowoczesne, eleganckie i solidne rozwiązanie.

Niewątpliwie trwałość brodzika konglomeratowego jest wyższa. Ten materiał jest odporny na uszkodzenia fizyczne. Nie odbarwia się. Brodzik prysznicowy z lanego marmuru na pewno  posłuży wiele lat.

Konglomerat utrzymuje ciepło przez długi czas. Podczas kąpieli pod prysznicem kontakt stopy z brodzikiem jest milszy i cieplejszy. Wchodząc pod prysznic nie poczujesz pod stopą nieprzyjemnego chłodu.

Kolejną dość istotną zaletą brodzików konglomeratowych jest to, że nie hałasują podczas użytkowania. Brodziki wykonane z tego materiału są od spodu pełne (w przeciwieństwie do brodzików wykonanych z akrylu). To sprawia, że krople wody spadające na powierzchnię brodzika nie generują dźwięku. Jest to dosyć istotne, jeśli nie chcesz denerwować sąsiada mieszkającego piętro niżej.

brodzik konglomeratowy

kabina prysznicowa z brodzikiem konglomeratowym

Niestety – jeśli chodzi o codzienną pielęgnację – brodzika konglomeratowy wypada trochę gorzej. Brodziki te zazwyczaj mają matową powierzchnię o strukturze kamienia. To sprawia, że ciężko je doczyścić z osadu i kamienia. Należy to robić znacznie częściej niż brodzik akrylowy.

Waga brodzika konglomeratowego to około kilkadziesiąt kilogramów, a nawet więcej. To znacznie utrudnia jego montaż. Brodzik akrylowy jest kilkakrotnie lżejszy.

Brodzik akrylowy czy konglomeratowy – jaki wybrać?

Nie istnieje jedna odpowiedź na to pytanie. Wszystko zależy od Twoich oczekiwań, upodobań, a także od samego projektu łazienki. Brodzik akrylowy to uniwersalne i klasyczne rozwiązanie. Zaś brodziki łazienkowe konglomeratowe znakomicie wpasują się w nowoczesną łazienkę. Prezentują się o wiele bardziej elegancko.

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *