domoholik.pl » Kompakt WC czy stelaż podtynkowy?

Kompakt WC czy stelaż podtynkowy?

stelaż wc

Stelaż czy kompakt? Tekst przedstawia podstawowe różnice między kompaktem WC a stelażem podtynkowym z miską podwieszaną. Poniżej zostały opisane także różne aspekty, na które należy zwrócić uwagę wybierając nową toaletę.

Fundamentalnym elementem każdej łazienki jest toaleta. Każdy korzysta z niej codziennie, nawet kilka razy w ciągu dnia. Do wyboru pozostaje nam kompakt WC oraz stelaż podtynkowy z miską podwieszaną. Kompakty to klasyczne i tanie rozwiązanie. Z kolei montaż stelaża podtynkowego będzie idealny do nowoczesnych łazienek.

Kompakt WC – co to jest?

Kompakt WC to nic innego jak połączenie miski oraz zbiornika na wodę (rezerwuaru). Całość jest mocowana do podłogi. Kompakt jest toaletą wolnostojącą – nie jest zabudowany w ścianie. Taki wybór to klasycznie i tanie rozwiązanie. W sklepach ceny kompaktów WC zaczynają się od około 250 zł.

kompakt WC

kompakt WC

W rezerwuarze znajdują się dwa rodzaje zaworów – spustowy i napełniający. Ten pierwszy to element spłuczki, który odpowiada za spuszczenie wody do miski w celu usunięcia z niej nieczystości. Zawór spustowy uruchamiany jest poprzez wciśnięcia klawisza znajdującego się na górze rezerwuaru. Zawór napełniający uzupełnia zaś wodę w zbiorniku po skorzystaniu z toalety. Po napełnieniu zbiornika zawór napełniający automatycznie odetnie dopływ wody. 

Czym jest stelaż podtynkowy?

Nowoczesnym rozwiązaniem jest montaż stelaża podtynkowego z miską podwieszaną. Stelaż to stalowa rama wraz ze zbiornikiem oraz zaworami. Całość podtynku jest zabudowana w ścianie tak, by widoczny był tylko przycisk spłukujący oraz miska. Taka opcja dodaje elegancji i jest bardzo praktyczna. 

Stelaż podtynkowy (potocznie podtynk) to nic innego, jak stalowa rama wraz z rezerwuarem zabudowana w ścianie.

Taki zestaw jest dwu- lub trzykrotnie droższy niż kompakt WC. Najtańsze zestawy podtynkowe (wraz z miską) kosztują kilkaset złotych. Droższe, markowe podtynki to koszt rzędu półtora lub dwóch tysięcy zł i więcej. 

Wady i zalety kompaktów WC

Niewątpliwie najistotniejszą zaletą kompaktów jest ich cena. Porządny kompakt można nabyć już od kilkuset złotych. To idealne rozwiązanie jeśli masz okrojony budżet lub remontujesz mieszkanie pod wynajem.

Kolejną zaletą kompaktu WC jest łatwość naprawy. Drobne awarie usuniesz samodzielnie w łatwy i szybki sposób. Wszystkie elementy kompaktu nie są zabudowane w ścianie. Nawet sama wymiana toalety nie powinna sprawić dużego kłopotu.

stelaż podtynkowy

stelaż podtynkowy z miską wiszącą

Co to wad kompaktu WC zaliczyć można trudność w utrzymaniu czystości. Przy takim rozwiązaniu należy dokładnie wyczyścić całą toaletę z każdej strony. Utrzymanie w czystości podłogi, zwłaszcza za kompaktem, również nie będzie łatwe.

Dla niektórych sam wygląd kompaktów może stanowić wadę. Wszystkie elementy kompaktów WC są widoczne. Wąż napełniający, zawór, rura odpływowa – to wszystko może być mało estetyczne i trudne do utrzymania w czystości.

Zalety stelaża podtynkowego

Zabudowana toaleta przede wszystkim wygląda estetycznie i nowocześnie. Stelaż podtynkowy jest ukryty w ścianie, co sprawia, że widzimy tylko miskę zamontowaną w ścianie oraz przycisk spłukujący. Podtynki sprawdzą się idealnie dla osób, które cenią sobie czystość. Szybko i bezproblemowo wytrzesz podłogę pod miską. Wszystkie elementy takie, jak rury czy wężyki są niewidoczne.

Jakie wady posiada stelaż podtynkowy? Przede wszystkim cena. Jest ona kilkukrotnie wyższa niż cena kompaktu WC. Z uwagi na zabudowanie stelaża montaż podtynków może stanowić pewną trudność i potrwać znacznie dłużej. Także usunięcie usterki w stelażach podtynkowych będzie nieco trudniejsze niż w przypadku zwykłych kompaktów.

Co wybrać: kompakt WC czy stelaż podtynkowy?

Wszystko zależy od dwóch aspektów – od budżetu jakim dysponujesz oraz priorytetów. Jeśli wygląd i estetyka jest dla Ciebie ważniejsza – weź pod uwagę montaż stelaża podtynkowego z miską podwieszaną. Jeśli z kolei dysponujesz niskim budżetem i wygląd sedesu nie jest najważniejszy, postaw na klasyczny kompakt WC.

Udostępnij wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *